Skip to main content

Technologia Flash towarzyszy użytkownikom sieci od 1996 roku. Standard pierwotnie rozwijany był przez Macromedia, następnie został przejęty przez Adobe. Chętnie stosowano go do pokazów slajdów, animacji czy gier w przeglądarce, jednak po fali początkowego entuzjazmu zaczęły pojawiać się informacje o problemach z bezpieczeństwem i wydajnością.

MacBook Air na biurku

Adobe informowało o zakończeniu wsparcia dla Flash już kilka lat temu, ale dopiero teraz, wraz z końcem roku 2020, stanie się to oficjalne. Wszyscy którzy posiadają zainstalowanego Flasha na swoich urządzeniach mają otrzymać powiadomienie informujące o konieczności usunięcia tego oprogramowania. Nie będzie również możliwości pobrania plików instalacyjnych ze strony producenta.

Już od dłuższego czasu Flash nie jest domyślnie obsługiwany na większości urządzeń i przeglądarek. Właściciele stron zbudowanych z użyciem tej technologii mogli tego nie zauważyć, jeśli mają zainstalowanego playera od Adobe na swoim komputerze, ale większość użytkowników ich stron już od dawna nie widzi flashowych modułów, natomiast od stycznia 2021 nie zobaczy ich już nikt. Tutaj nasuwa się pytanie…

Co dalej?

Od czasów powstania Flasha rozwinęła się cała masa innych, bezpieczniejszych i szybszych technologii. Obecnie wystarczy HTML5 w połączeniu z CSS3 i ewentualnie drobna pomoc ze strony JavaScript aby przebić możliwości Flasha pod każdym względem. Jednocześnie nie jest wymagane instalowanie dodatkowego oprogramowania po stronie użytkownika, ponieważ są to standardowe rozwiązania wspierane przez każdą współczesną przeglądarkę. Do tego dochodzi responsywność – łatwe dostosowywanie stron do rozmiaru ekranu z uwzględnieniem dobrej czytelności i łatwej obsługi.

We współczesnej sieci nie ma już miejsca na tak archaiczne i niebezpieczne rozwiązania jak Flash, więc z początkiem 2021 roku oficjalnie się z nim żegnamy. Jeśli posiadasz stronę www która bazuje na tej technologii to jest to idealny moment aby poważnie zastanowić się nad budową nowej witryny z wykorzystaniem najnowszych standardów. Dzięki temu zapewnisz prawidłowe wyświetlanie swojej strony nie tylko na komputerach, ale również na urządzeniach mobilnych.

Chcesz zbudować nową stronę internetową? Zajrzyj do naszej oferty: strony internetowe
Zapraszamy do kontaktu jeśli masz więcej pytań lub chcesz otrzymać indywidualną wycenę.

Patryk Kormański

Na co dzień w Expromo zajmuje się programowaniem, projektowaniem stron internetowych, obróbką fotografii i tworzeniem animacji. Magister informatyki na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Znalazł swoje miejsce pośród technologii internetowych i designu, bo chce tworzyć efektowne i funkcjonalne projekty od A do Z. Śledzi trendy technologiczne i graficzne nieustannie poszerzając swoje umiejętności.